Aktywna Grupa Twórców

agt

Aktywna Grupa Twórców

działająca przy Miejsko – Gminnym Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim

Aktywna Grupa Twórców swoją działalność rozpoczęła w listopadzie 2003 r. przy Gminnym Domu Kultury w Głogowie Małopolskim. Artyści, specjalizujący się w różnych dziedzinach plastycznych, zaproszeni do współpracy przez Panią Elżbietę Kotowicz – ówczesnego dyrektora DK oraz Panią Monikę Twardowską – instruktora plastyki w głogowskim Domu Kultury, rozpoczęli wtedy cykliczne spotkania i wspólne zajęcia.

Zajęcia, które odbywały się w pracowni plastycznej DK, opierały się nie tylko o wymianę doświadczeń pomiędzy członkami grupy, z czasem głogowscy artyści zaczęli spotykać się z profesjonalistami, wśród których byli: Krzysztof Brzuzan, Andrzej Korzec, Piotr Rędziniak, Lesław Kuchniak i Piotr Kida.

W spotkaniach udział bierze coraz więcej osób, które chciały i nadal chcą aktywnie wspólnie działać. Głównym założeniem grupy jest tworzenie, wymiana doświadczeń i współpraca z innymi ludźmi, grupami i instytucjami. Grupa zrzesza ludzi, którzy swoim zaangażowaniem udowadniają, jak potrzebne są tego typu inicjatywy. W jej szeregach znajdują się dorośli nieprofesjonalni twórcy zajmujący się głównie malarstwem, ale nie brakuje osób rzeźbiących czy wybiegających swoją twórczością poza tradycyjne techniki plastyczne.

AGT ma na swoim koncie wiele plenerów, wystaw zbiorowych i indywidualnych w różnych częściach Podkarpacia, a także na Słowacji. Swoją twórczość grupa prezentowała dotąd między innymi na wystawach na terenie naszej gminy, jak również w: Rzeszowie, Strzyżowie, Tyczynie, Kolbuszowej, Przemyślu, Czudcu i w Centrum Kultury Spisza w Nowej Wsi na Słowacji.

Artyści należący do AGT oprócz pracy w zaciszu Domu Kultury czy w swoich pracowniach tworzą także podczas wyjazdów plenerowych, między innymi do: Krakowa, Krasiczyna, Sanoka, Przemyśla, Przeworska, Łańcuta, Kolbuszowej, Narola, a także Spiskiej Nowej Wsi i Spiskiego Podhradia na Słowacji.

Swoje prace artyści często przekazują na cele charytatywne, podczas takich imprez, jak: aukcje prac plastycznych, z których dochód przeznaczany był dla dzieci z chorobami nowotworowymi, aukcje prac z przeznaczeniem funduszy dla osób niepełnosprawnych czy aukcje Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy i inne.

Trudno zliczyć wszystkie nagrody i wyróżnienia, jakie zdobyli członkowie Aktywnej Grupy Twórców, biorąc udział w licznych konkursach na szczeblu lokalnym, jak i krajowym.

Grupa stale współpracuje z różnymi instytucjami kultury, wśród których na pierwszym miejscu znajduje się Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie.

Twórcy dzięki pasji i zaangażowaniu doskonalą swój warsztat, a ich prace, które często można oglądać na wystawach, zwiększają wrażliwość estetyczną i poszerzają spojrzenie na sztukę wśród zaangażowanych odbiorców.

Przychylność ze strony władz gminy z Panem Burmistrzem Pawłem Bajem na czele i wsparcie logistyczno-organizacyjne i finansowe Pana Dariusza Lewandowskiego-Sochy – Dyrektora Miejsko Gminnego Domu Kultury im. Franciszka Kotuli w Głogowie Małopolskim pozwalają dalej rozwijać tę cenną inicjatywę.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Moje malowanie, obrazy, podróże po galeriach, BWA, z życia Aktywnej Grupy Twórców, moje inspiracje, Rzeszów, sztuka, rzeźba

%d blogerów lubi to: